Τετάρτη, 13 Μαΐου 2015

Όλα... ρευστά στα πλέι άουτ

Η αγωνία συνεχίζεται στα πλέι άουτ, αφού για ακόμα μία φορά τα αποτελέσματα «έμπλεξαν» τα πράγματα. Νίκη γοήτρου για Απόλλωνα επί του Ηρακλή, επιβλητική επικράτηση του Ολυμπιακού Βόλου, με 3-1 στην Κόρινθο επί της «ξενιτεμένης» Παναχαϊκής.

Πλέι οφ ανόδου
Παναχαϊκή – Ολυμπιακός Βόλου 1-3
Ο Ολυμπιακός Βόλου έκλεισε το νέο «σπίτι» της Παναχαϊκής, φεύγοντας νικητής με 3-1, με την ομάδα του Δημήτρη Σπανού να παραμένει καθηλωμένη στον πάτο της βαθμολογίας των playoffs χωρίς βαθμό. Ελάχιστος κόσμος βρέθηκε στο δημοτικό στάδιο της Κορίνθου.
Οι Βολιώτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12', όταν ο Θέος άδειασε τον Άλλα και πλάσαρε τον Δήμιζα, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και στο 21' έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μαρουκάκη να εκμεταλλεύεται το λάθος γύρισμα του Ρόκα, πλασάροντας από κοντά στην εστία του Ρίζου. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 37', με τον Διαμαντόπουλο να εκτελεί με κεφαλιά από τη σέντρα του Θέου, γράφοντας το 2-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 53' ο Διαμαντόπουλος έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του γκολ, όταν το σουτ του έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Δήμιζα. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Σκοπελίτης, που πήρε την ασίστ από τον Ρόκα και νίκησε τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής με ωραίο σουτ.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Δήμιζας, Ασίγκμπα, Κάργας (78' Χοτζάλι), Άλλα, Στεργίδης (85' Τρίγκας), Μαρουκάκης, Κοντοχρήστος, Κυβελίδης, Γκαντιάγκα, Φουρλάνος (56' Κορέτα), Χούσα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος, Γιαλούσης, Μπάρμπας, Ρόκας (80' Μαργαρίτης), Κυζιρίδης, Σκοπελίτης (74' Καρράς), Μπιτάνγκ, Θέος (67' Μακρυδημήτρης), Διαμαντόπουλος
Απόλλων Σμ. - Ηρακλής 1-0
Την πρώτη του εκτός έδρας ήττα γνώρισε ο Ηρακλής, καθώς έχασε από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να διατηρεί το αήττητο στην Ριζούπολη και να παίρνει νίκη... ηθικού, αφού η δεύτερη θέση που οδηγεί στην Super League παραμένει μακριά.
Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό, χωρίς ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν και να δείχνουν να... φοβούνται να ανοιχτούν και να πάρουν ρίσκα. Έτσι, οι φάσεις ήταν με το... σταγονόμετρο
Όλα έδειχναν πως, όποια ομάδα θα κατάφερνε να βρει δίχτυα, θα ήταν και αυτή που θα έπαιρνε το τρίποντο και πως ένα γκολ θα ήταν αρκετό. Έτσι και έγινε, με τον Λαγό να «πληγώνει» τον Γηραιό και με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικάει τον Χουάντερσον, χαρίζοντας την νίκη στην Ελαφρά Ταξιαρχία
ΑΠΟΛΛΩΝ (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Ψιάνος, Βάντερσον, Λαγός, Ανγκούλο (84' Ηρακλής), Μπαμ Μπαμ (46' Άρσιτς), Φαρινόλα (71' Τζιώρας)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Ρομάνο, Περόνε (31' Λουκίνας), Κυριακίδης (83' Σιατραβάνης), Τσιλιανίδης (56' Πασάς)
Αγροτικός Αστέρας – Αιγινιακός 2-1
Ασταμάτητος συνεχίζει ο Αγροτικός Αστέρας, που επικράτησε του Αιγινιακού με 2-1, έφτασε τις 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι άουτ και έγινε το απόλυτο φαβορί για την παραμονή στον όμιλο, αν και μπήκαν σε αυτόν την τελευταία στιγμή και όντας με το ένα πόδια στην Γ' Εθνική!
Η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη κατάφερε να ανοίξει το σκορ με δράστη για μία ακόμα φορά τον Χιντζίδη, που βρήκε δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική, μετά από όμορφη σέντρα-σουτ που μπέρδεψε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Ο Αιγινιακός κατάφερε να απαντήσει προσωρινά με τον Αχαλινόπουλο στο 34', όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και απάντησαν στο 80', με τον Καραντασιάδη να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με το τέρμα αυτό να... κλειδώνει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του Αστέρα.
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βοσνιάδης, Βελλίνης, Χιντζίδης, Ντόικιτς, Καραντασιάδης, Πάτο, Καρακατσάνης, Σαμουηλίδης, Μίλιτς, Τσεμπερίδης, Καπίας.
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Άγγελος Διγκόζης): Τόλιος, Αραμπατζής, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Ντος Σάντος, Φαμπίνιο, Αχαλινόπουλος, Πέντα, Γουέλκαμ, Καζάκης, Μπερτέν.
Ζάκυνθος – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-2
Απίθανο διπλό για την Αναγέννηση στη Ζάκυνθο, αφού βρέθηκε από το 1-0 στο 1-2 χάρη σε δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (88', 92') και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση των playouts του βορρά. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο 31' όταν ο Ευθυμιάδης βρήκε από εκτέλεση κόρνερ τον Κυριακίδη μέσα στην περιοχή κι εκείνος με προβολή άνοιξε το σκορ, σφραγίζοντας την κυριαρχία της ομάδας του στον  αγωνιστικό χώρο.
Η ομάδα της Καρδίτσας πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο για την ισοφάριση, με τον Γκουγκούδη να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Πολίτη στο 46', ενώ δύο λεπτά αργότερα η Ζάκυνθος ζήτησε πέναλτι στον Πιτταρά και ήταν αυτή που έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει και δεύτερο γκολ.
Όλα όμως άλλαξαν δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90'. Ο Τζέκος στο 88' ξεχάστηκε από την άμυνα των γηπεδούχων και νίκησε τον Πολίτη ισοφαρίζοντας το παιχνίδι και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βουτσιάς έγραψε την επική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, που πήραν όλους τους βαθμούς και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης, Κυριακίδης, Στασινόπουλος, Τσόπελας, Νόνης, Κρισμάρεβιτς, Πιτταράς, Ευθυμιάδης (85' Πέττας), Οικονόμου (65' Καμπούρης), Μπλέτσας, Κρολ (74' Βυθούλκας)
ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Τζάνης (65' Μαυριάς), Φωτιάς (52' Μίχος), Οικονόμου, Νίκιτς, Μπιτέλης, Πέεφ (59' Τζέκος), Γκουγκούδης, Βουτσιάς, Παναγιωτόπουλος
Πιερικός – Τύρναβος  0-2
Τεράστια νίκη πέτυχε ο Τύρναβος, που... άλωσε με 2-0 την έδρα του Πιερκού, παίρνοντας ανάσα στην βαθμολογία, βυθίζοντας παράλληλα τον σύλλογο από την Κατερίνη, που χάνει πλέον το «τρένο» της παραμονής.
Το παιχνίδι ήταν κακό,με τον Πιερικό να έχει μία ελαφρά και ανούσια υπεροχή, χωρίς να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Αντίθετα, ο Τύρναβος έπαιξε έξυπνα, περίμενε και χτύπησε στα τελευταία λεπτά, με τους Αλεξίου (70') και Ότα (82') να χαρίζουν το τρίποντο ελπίδας στην ομάδα τους.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Αλέξης Αλεξίου): Παπατολίκας, Ντόσης, Καραγιαννίδης, Καρτσαμπάς, Τσιάρας, Μπουζούκης, Μπαξεβάνος, Γιαννούλης, Τσουμάγκας, Παλιάτσιος, Λαμπάκης.
ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Κισκαμπάνης, Καραμανλής, Λαμπρόπουλος, Γκούρτσας, Ντατίδης, Παληγεώργος, Ότα, Στεργιανός, Ποκόνγκ, Ιβανίδης.
Αχαρναϊκός – Επισκοπή 2-0
Το... καθήκον του έκανε ο Αχαρναϊκός, που αν και δεν έπιασε καλή απόδοση κατάφερε να επικρατήσει της, υποβιβασμένης ουσιαστικά, Επισκοπής με 2-1 και να πιάσει τον Παναιγιάλειο, πραγματοποιώντας βήμα παραμονής.
Ο σύλλογος από το Μενίδι έδειξε να κάνει... αγγαρεία, όμως δεν το πλήρωσε, αφού στο δεύτερο μέρος ξύπνησε και κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Συγκεκριμένα, στο 52' ο συνήθης ύποπτος Ταμπάκης άνοιξε το σκορ, ενώ στο 70' ο Γέσιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί, ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Βουτσιώτη στις καθυστερήσεις, όμως παρέμειναν χωρίς βαθμό και πλέον αποχαιρετούν την κατηγορία, αφού είναι στο -12 από την ζώνη της παραμονής!
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Εμέκα, Μωυσιάδης, Ζώνας, Ταμπάκης, Γέσιτς, Καλογερόπουλος, Νιάρος, Αθανασίου (77' Λιαπάκης), Παπατόλιος (50' Ιωαννίδης), Ιορδανίδης
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Κελαϊδής, Αργυρίου (64' Σπανουδάκης), Παπαδήμας, Πετράκος (72' Βιγιαφάνε), Δελήμπασης, Δρακάκης (55' Πάλλας), Δουμάνης, Λάμπρου, Βουρβαχάκης, Βουτσιώτης, Νικολακάκης
Ερμιονίδα – Παναιγιάλειος 3-1
Η Ερμιονίδα πάτησε γκάζι και άφησε πίσω της τον Παναιγιάλειο, τον οποίο φιλοδώρησε με τρία γκολ (3-1), περνώντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στο νότο.
Η ομάδα του Ρομπέρτο Μπολάνο κυριάρχησε στα πρώτα 25 λεπτά και χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να μετατρέψει την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο σε σκορ. Στο 15' ο Δωματάς μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων κερδίζοντας τις κόντρες και στην έξοδο του Μπαλτιμά πλασάροντας στην εστία. Στο 26' ο Παβίσεβιτς έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και ο Μπαλτιμάς νικήθηκε για δεύτερη φορά για το 2-0.
Ο Παναιγιάλειος βρήκε στο δεύτερο ημίχρονο τον τρόπο να αντιδράσει και μείωσε στο 74' με τον Σκαρτσιλά, όμως ο Παβίσεβιτς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ από το σημείο του πέναλτι, που κέρδισε ο Όμο από τον σκόρερ των φιλοξενούμενων, έγραψε το τελικό 3-1, σφραγίζοντας την νίκη για την Ερμιονίδα που σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση.
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Ρομπέρτο Μπολάνο): Πονηρός, Πανανικολάου, Δωματάς, Ιασωνίδης, Τότουριτς, Όμο, Συμελίδης (46' Χατζησοφρωνίου), Ταπέ, Σαμαράς, Στοίκοβιτς, Παβίσεβιτς
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Μπαλτιμάς, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Τζημογιάννης, Γκοτσούλιας, Ουρτάδο, Καμινιώτης (56' Σταμόγιανος), Μίλιεβιτς, Σκαρτσίλας, Φουρτάδο (46' Σεχολάρι)
Καλλιθέα – Ηρακλής Ψαχνών 2-1
Συνέχεια στο σασπένς στην μάχη για την παραμονή έδωσε η Καλλιθέα, που επικράτησε του Ηρακής Ψαχνών με 2-1, εκμεταλλευόμενη ιδανικά την ήττα του Παναιγιάλειου, τον οποίο και έπιασε στους 12 βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Πουλάκο στο 15', που δείχνει να βρίσκεται σε τρομερή φόρμα, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τα Ψαχνά, καθώς η Καλλιθέα είχε την... απάντηση.
Συγκεκριμένα, δέκα λεπτά αργότερα ο Ντουρμισάι πέτυχε ένα από τα πιο εντυπωσιακά τέρματα της σεζόν, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε ανάποδο ψαλιδάκι από την γωνία της περιοχής και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της αντίπαλης εστίας.
Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Μελισσάς, μετά από νέο πολύ καλά εκτελεσμένο κόρνερ του Μασάδο, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, με το οποίο η Καλλιθέα ουσιαστικά έστειλε την αντίπαλό της στην Γ' Εθνική και αναμένεται τεράστια μάχη για την παραμονή.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντέλης): Μοσχονάς (26' λ. τρ. Κατσούλης), Λεβέντης, Παγώνης, Πίκολο, Γιαννίτσης, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης (52' Τεγούσης), Μασάδο, Φράγκος (58' Μιχαλόπουλος), Αρναρέλης, Ντουρμισάι.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Τίμος Καβακάς): Μελίσσας, Παληγεώργος, Παλαιολόγος, Ραπτάκης, Χ. Πατσατζόγλου (45' Πολίτης), Μπακομήτρος, Τσιμόντζι, Μπαλαράμπε (46' Γουόρντεν), Νικολίτσης, Ράντι, Πουλάκος (63' Ίβκοβιτς)
Αχαρναϊκός – Επισκοπή 2-1